Holzmann, Holzmann Bbm35Man Hinge Slot Mortiser 230V
Brand: Holzmann in Power Tools
3 to 5 days
Manual feed Holzmann BBM35MAN bench hinge slot mortise machine. Specially designed for recessing circular hinges in Kitchen cupboard and wardrobe doors. Features include a powerful 750W motor, large 500 x 300mm (LxW) laminated MDF worktable, and 80mm
Lowest Price
Sold By: Robert Dyas
Buy Now
Secure payment
About Holzmann, Holzmann Bbm35Man Hinge Slot Mortiser 230V
Manual feed Holzmann BBM35MAN bench hinge slot mortise machine. Specially designed for recessing circular hinges in Kitchen cupboard and wardrobe doors. Features include a powerful 750W motor, large 500 x 300mm (LxW) laminated MDF worktable, and 80mm spindle to table distance. This useful bench slot mortiser will drill hinge slots 35mm diameter for hinge with pilot drills set at 45mm centres and 9.5mm from hinge centre, with a max. plunge cutting stroke 20mm deep. Drilling pattern Blum, conversion to Hettich Drilling pattern with optional Hettich head possible. Ideal for ambitious hobby craftsmen and small businesses. Features: Our hardware drilling machine has a manual feed Blum drilling pattern - conversion to Hettich Drilling pattern with optional Hettich head possible Specially designed hinge slot cutter for recessing circular hinges in Kitchen cupboard and wardrobe door Diameter hinge cutter 35 mm diameter Diameter side drills 2 mm diameter 35mm bore for hinge with pilot drills set at 45mm centres and 9.5mm from hinge centre Powerful 750 W motor 2800 rpm drill speed Specifications: Dimensions: H:650.0 x W:500.0 x D:500.0 cm Colour: Red Guarantee:1 year Material: Mdf, Aluminium And Steel Model Number: H-BBM35MAN_230V Self Assembly Required: Yes